Kontaktuppgifter


Kommunens växel

(06) 785 0111

pedersore.kommun@pedersore.fi

respons@pedersore.fi

registraturen@pedersore.fi

 

Malin Henricson, informatör

(06) 785 0109 / 050 574 8799

malin.henricson@pedersore.fi

Kontaktuppgifter


Kommunens växel

(06) 785 0111

pedersore.kommun@pedersore.fi

 

Yvonne Liljedahl-Lund, chefen för tekniska verket

(06) 785 0320 / 050 665 6725

yvonne.liljedahl-lund@pedersore.fi

Kontaktuppgifter


Kommunens växel

(06) 785 0111

pedersore.kommun@pedersore.fi

 

Rolf Sundqvist, utbildningsdirektör

(06) 785 0250 / 050 514 7230

rolf.sundqvist@pedersore.fi

 

Catarina Herrmans, chef inom småbarnspedagogik

(06) 785 0201 / 044 585 0201

catarina.herrmans@pedersore.fi

 

Kontaktuppgifter


Kommunens växel

(06) 785 0111

pedersore.kommun@pedersore.fi

 

Ulrika Stenmark, kulturchef
(06) 785 0284 / 050 516 6169
ulrika.stenmark@pedersore.fi

Kulturhuset Ax
(06) 785 0280
Mjölvägen 1
68910 Bennäs

Kontaktuppgifter


Kommunens växel

(06) 785 0111

pedersore.kommun@pedersore.fi

 

Jan-Erik Backa, ekonomi- och utvecklingsdirektör 

(06) 785 0113 / 050 505 6113

jan-erik.backa@pedersore.fi

 

Jenny Sundkvist, landsbygdschef

(06) 785 0157 / 044 7557 157

jenny.sundkvist@pedersore.fi

 

Maria Berglund, tf chef för avbytarservicen

(06) 785 0160 / (06) 785 0164

maria.berglund@pedersore.fi

Kontaktuppgifter


Kommunens växel

(06) 785 0111

pedersore.kommun@pedersore.fi

 

Stefan Svenfors, kommundirektör

(06) 785 0101 / 050 512 0420

stefan.svenfors@pedersore.fi

 

Carina Wärn, kanslichef

(06) 785 0103 / 044 0422 103

carina.warn@pedersore.fi

 

Kontaktuppgifter


Näringsliv Företagande

Företagande

Kommunens målsättning är att sporra företagsamheten och skapa förutsättningar för nya företag att etablera sig i kommunen. Kommunen hjälper bland annat till med affärs- och industritomter, och kan även erbjuda verksamhetslokaler, för företag.

Regionalt företagsregister

I Jakobstadsregionens gemensamma företags- och serviceregister på Concordias webbplats finns grunduppgifter för företag i Jakobstadsregionen. De produkter och tjänster som företagen erbjuder finns i ett skilt serviceregister samt statistik över företagen. Synlighet i företags- och serviceregistret är kostnadsfritt.

Har du frågor eller fattas ditt företag i registret? Ta kontakt med Concordia info(a)concordia.jakobstad.fi

Företagsrådgivning

Utvecklingsbolaget Concordia stöder näringslivet och tillhandahåller tjänster till företag och kommuner i Jakobstadsregionen. Concordias företagstjänster riktar sig till personer som vill starta företag och till företag som vill utveckla sina produkter och tjänster. Concordia erbjuder dessa målgrupper rådgivning och utvecklingstjänster. 

Concordias företagsrådgivare har specialiserat sig på att sparra startande och existerande företag. Ta kontakt med Concordia om du funderar på att starta eget eller om du vill utveckla ditt företags produkter och tjänster!