Foto: Pexels
Bygglov för solpark i Lepplax
Tillståndsnämnden i Pedersöre har beviljat bygglov åt Alifällans Solpark Ab för en cirka 44 hektar stor solpark i Lepplax.
Byggplatsen är belägen på ett oplanerat, skogsbruksdominerat område nära kommungränsen till Kronoby. Det totala området omfattar cirka 49 hektar.
Bygglovet möjliggör byggande av en hybridpark som omfattar ett solpanelsfält, transformatorstationer, enheter för energilagring och några mindre servicebyggnader som behövs för driften.
Projektet är ett av de större solenergisatsningarna i regionen hittills. Solparkens maximala effekt beräknas uppgå till cirka 38 megawatt (MWp), vilket är nästan 40 gånger större än den befintliga solparken Esse Solar and Energy Park i Överesse.
Antalet solpaneler beräknas uppgå till omkring 51 500 stycken.
I projektet planeras även ett energilager med en kapacitet på 30 MW / 120 MWh.
Solparken ska enligt planerna anslutas till Fingrids 110 kV kraftledning Seinäjoki-Hirvisuo som ligger i direkt anslutning till projektområdet.