Esse Vattenin tilannepäivitys 2.9.2025
Esse Vattenin toiminta-alueella voimassa ollut keittokehotus päättyi 11.8.2025, mutta talousveden klooraus on jatkunut varotoimenpiteenä. Klooraus lopetetaan tänään 2.9.2025, koska tarvittavat ja ennaltaehkäisevät toimenpiteet on nyt tehty, jotta estetään pintaveden pääsy vesijohtoverkostoon.
Viikoilla 33–34 Esse Vatten on tehnyt seuraavat toimenpiteet Ala-ähtävän alavesisäiliöllä: veden tyhjennys, materiaalien ja rakenteiden tarkastus ja vaihto, puhdistus ja desinfiointi. Alavesisäiliö oli poissa käytöstä toimenpiteiden ajan. Hyväksyttyjen analyysitulosten jälkeen säiliö kytkettiin takaisin vesijohtoverkostoon 21.8.2025.
Viikoilla 34–35 Esse Vatten on tehnyt seuraavat toimenpiteet Värnumin alavesisäiliöllä: veden tyhjennys, materiaalien ja rakenteiden tarkastus ja vaihto, puhdistus ja desinfiointi. Alavesisäiliö oli poissa käytöstä toimenpiteiden ajan. Hyväksyttyjen analyysitulosten jälkeen säiliö kytkettiin takaisin vesijohtoverkostoon 29.8.2025.
Vaikka klooraus nyt päättyy, voi seuraavina päivinä vedessä edelleen esiintyä kloorin hajua ja makua. Kun vesi vaihtuu verkostossa (käytön myötä), kloori häviää vähitellen. Klooraus ja tekniset toimenpiteet vesijohtoverkostossa (mm. alavesisäiliöiden kytkeminen ja irtikytkeminen) ovat myös aiheuttaneet sen, että osa verkostossa tavallisesti esiintyvistä saostumista on irronnut, mikä voi näkyä veden käyttäjille värjääntyneenä vetenä tai haju- ja makupoikkeamina. Esse Vatten suorittaa siksi lähiaikoina veden juoksutuksia eri puolilla vesijohtoverkostoa, jotta veden vaihtuminen nopeutuisi ja irronneet saostumat saataisiin poistettua.
Kallan Ympäristöterveys jatkaa syksyn aikana talousveden tehostettua näytteenottoa.
Esse Vatten ja Kallan Ympäristöterveys ottavat jatkossakin kiitollisina vastaan kaiken tiedon ja palautteen, jota saadaan talousveden käyttäjiltä. Tämä palaute on erittäin tärkeää, jotta voidaan kartoittaa mahdollisia ongelmakohtia vesijohtoverkostossa. Ilmoituksia talousveden ongelmista voi tehdä myös digitaalisessa Ilppa-palvelussa.
Kiitämme Esse Vattenin toiminta-alueen veden käyttäjiä kärsivällisyydestä ja ymmärryksestä tämän vesijohtoverkoston ja talousveden laadun häiriöjakson aikana.