Kommunfullmäktige 1.6.2017-31.5.2021

Protokoll 2017

Protokoll 2016

Kommunfullmäktiges nästa sammanträde hålls den 4 september 2017

Av Pedersöre kommunfullmäktiges sammanlagt 35 platser har Svenska folkpartiet (SFP) 22 platser, Kristdemokraterna (KD) 10 platser och Socialdemokraterna (SDP) 3 platser.

Kommunfullmäktiges ordförande är Johanna Holmäng (SFP)
Kommunfullmäktiges I vice ordförande är Tore Stenmark (SFP)
Kommunfullmäktiges II vice ordförande är Roger Pettersson (KD)

 

Kommunfullmäktiges medlemmar:

Backlund, Christian (SFP)
Sandövägen 30, 68910 Bennäs
tfn 0400 568 619
christian.backlund@pedersore.fi

Berger, Helena (SFP)
tfn 044 365 1873

Borgmästars Yvonne (SFP)
Svedjekullavägen 1, 68910 Bennäs
tfn 0400 290 083
yvonne.borgmastars@pedersore.fi

Dahlin, Christian (SFP)
Jakob Rijfsgränd 3, 68600 Jakobstad
tfn 050 593 9185
christian.dahlin@multi.fi

Ekman, Stephan (SFP)
Bennäsvägen 502, 68910 Bennäs
tfn 050 382 9244

Finne, Benita (KD)
tfn 050 345 2824
benita.finne@multi.fi

Forsblom, Greger (SFP)
Fors-Gersvägen 85, 68820 Esse
tfn 0500 368 852
greger.forsblom@pedersore.fi

Granholm, Erica(KD)
Rådjursgränd 43, 68800 Kållby
tfn 050 356 9345
ericagranholm90@hotmail.com

Hjulfors, Bernhard (SFP)
Kållforsleden 21, 68800 Kållby
tfn 0400 911 554
bernhard.hjulfors@gmail.com

Holmäng, Johanna (SFP)
tfn 050 337 7093
johanna.holmang@pedersore.fi

Häggblom, Carola (SFP)
Skutnabbavägen 231, 68600 Jakobstad
tfn 040 762 1027
carola.haggblom@multi.fi

Häggman, Göran
(KD)
Hallonstigen 50, 68810 Ytteresse
tfn 050 516 7375
goran.haggman@hotmail.com

Häggman, Roger (SFP)
tfn 0500 254 437
roger.haggman@multi.fi

Häll, Tarja (SFP)

Kock, Viktor (SDP)

Källman, Carl-Johan (SDP)
Katternöleden 68, 68910 Bennäs
tfn 040 507 9875
carl-johan.kallman@autostore.fi

Lasén, Joakim (SFP)
Lillbyvägen 249, 68940 Lillby
tfn 050 531 0762
joakim.lasen@hotmail.com

Lillqvist, Anja (SFP)
tfn 050 505 9519
anja.lillqvist@gmail.com

Lindfors, Ralf (KD)

Löv, Jonas (SFP)

Mattsson, Annika (SFP)
Dalabäckvägen 180, 68800 Kållby
tfn 050 331 7640
annika_mattsson82@hotmail.com

Nylund, Tommy (KD)
Svedjavägen 4, 68690 Sundby
tfn 0500 755 608
tommy.nylund1@gmail.com

Pettersson, David (KD)
Södermansvägen 40, 68820 Esse
tfn 050 563 2719
david.pettersson@multi.fi

Pettersson, Roger (KD)
Villmossvägen 38, 68810 Ytteresse
tfn 050 343 5781
rogeruspetri@gmail.com

Roslund-Nordling, Camilla (SFP)
tfn 050 370 0526
camilla.roslund@multi.fi

Sandbacka, Markus (SFP)
Skrattlasvägen 87, 68830 Bäckby
tfn 050 531 0320
markus.sandbacka@gmail.com

Sjöskog, Niclas(SFP)
Sexsjövägen 11, 68940 Lillby
tfn 040 551 0087
niclas.sjoskog@agrolink.fi

Snellman, Bernt (KD)
Torpvägen 12, 68800 Kållby
tfn 040 830 8890
bernt.snellman@multi.fi

Sten, Christine (SFP)
christine.sten@gmail.com

Stenmark, Tore (SFP)
Överpurmovägen 181, 68970 Överpurmo
tfn 050 518 0349
yt.stenmark@agrolink.fi

Storbacka, Håkan (SFP)
Jossgårkvägen 5, 68820 Esse
tfn 044 594 7845
hakan.storbacka@gmail.com

Vik-Hästbacka, Carita (SFP)
Gränlandsvägen 111, 68820 Esse
tfn 050 536 5770
carita@essma.fi

Wiklund, Senja (KD)

Östman, Ronny (KD)
Hästhagavägen 206, 68530 Lepplax
tfn 0400 436 217
ronny.ostman@outlook.com

Överfors, Johanna (SDP)
tfn 050 322 9604
johanna.overfors@gmail.com