Premierade FM-medaljörer 2019

Kultur- och idrottsnämnden premierade idrottare som uppnått minst FM-medalj i officiella mästerskap under Föreningsgalan i Sundby 24 januari.

Anne Söderlund (armbrytning):

  • D +75 kg (vänster), VM-guld.
  • D +90 kg (höger), EM-brons.
  • D +75 kg (vänster), NM-brons.
  • D +65kg (höger + vänster), FM-guld.

Rolf Högnäs (viktkastning):

  • H-60, VM-silver.

Nathalie Blomqvist (friidrott)

  • D19 1 500 m, NM-guld.
  • D19 800 m, NM-silver.
  • D19 terräng, NM-brons.
  • D19 terräng, FM-guld.
  • D19 800 m, FM-guld.
  • D19 1 500 m, FM-guld
  • D19 3 000m FM-guld
  • D19 1 500 m (inomhus), FM-guld.
  • D19 800 m (inomhus) FM-guld.
  • Damer 800 m, FM-silver.
  • Damer 1 500 m, FM-brons.
  • Damer 3 000 m (inomhus), FM-brons.
  • Damer 1 500m (inomhus), FM-brons.
  • Damer 4x800 m, FM-brons.

Christoffer Envall (friidrott)

  • Herrar 400 m (inomhus), FM-guld.
  • Herrar 400 m (utomhus), FM-brons.

Magnus Östman (armbrytning)

  • H 21 90 kg (höger + vänster), FM-guld.

Alexandra Asplund (armbrytning)

  • D21 (höger + vänster), FM-guld.

Ellen Willfors (armbrytning)

  • D 65 kg (höger + vänster), novis, FM-guld.

Emma Thodin (simning)

  • FM-guld.

Ida Kuoppala (ishockey)

  • FM-serien, damer, FM-guld.

Johanna Skog (skidåkning)

  • Veteran-FM, D35 10 km (skate), FM-guld.

Peter Johansson (cykelorientering)

  • H50 medeldistans, FM-guld.
  • H50 långdistans, FM-brons.

Joel Hagnäs (armbrytning)

  • H 95 kg (vänster) novis, FM-guld.
  • H 95 kg (höger), FM-silver.

Petra Thodin (simning)

  • D50–54 100 m frisim, FM-guld.
  • D50–54 100 m fjäril, FM-guld.
  • D50–54 50 m frisim, FM-guld.
  • D50–54 100 m fjäril, FM-guld.
  • D50–54 50 m fjäril, FM-silver.
  • D50–54 100 m frisim, FM-brons.
  • Stafett 4x50 m frisim, mix 240–279 år, FM-brons.

Mats Söderman (bodybuildning)

  • FM –70kg, FM-guld.

Richard Nylund (klassisk styrkelyft)

  • H23 –93kg, FM-silver.

Safin Emran (badminton)

  • U17 år, FM-silver.

Rasmus Huhtamäki (skidskytte)

  • H14 sprint, FM-silver.
  • H14 masstart , FM-brons
  • H15 stafett, FM-brons.

(orienteringsskytte)

  • H14 sprint, FM-silver.
  • H14 masstart, FM-silver.

(cykelorientering)

  • H15 sprint, FM-brons.

Robin Kronqvist (friidrott)

  • H19 1 500 m, FM-silver.

Ida Wiklund (armbrytning)

  • D –65kg (höger + vänster), FM-silver.

Lina Sundqvist (armbrytning)

  • D21 (höger + vänster), FM-silver.

Emil Kock (armbrytning)

  • H 95 kg (vänster) novis, FM-silver.

Anton Strömbäck (fotboll)

  • B-juniorer, FM-silver.

Marjo Ena (skidåkning)

  • Veteran-FM, FM-silver.

Ole Sundkvist (viktkastning)

  • H70 (inomhus), FM-silver.
  • H70 (utomhus), FM-brons.

Åke Tarvos (bangång)

  • Veteran-FM, 3 000 m, FM-silver.

Mika Forsen (armbrytning)

  • H80 kg (höger + vänster) grandmaster, FM-silver.

Juris Bernans (armbrytning)

  • H 80 kg (vänster) novis, FM-silver.

Anki Molander (agility)

  • Hall-FM, FM-silver.

Hanna Ray (skidåkning)

  • D20 10 km (k), FM-brons.
  • D20 20 km (f), FM-brons.
  • D20 stafett 3x3,3 km, FM-brons.

Elin Björk (skidåkning)

  • D20 stafett 3x3,3 km, FM-brons.

Sonja Katajamäki (skidåkning)

  • D20 stafett 3x3,3 km, FM-brons.

Kevin Sandell (terränglöpning)

  • H22, FM-brons.

Jonas Solvin (friidrott)

  • H22 kula, (inomhus), FM-brons.
  • H22 diskus (inomhus), FM-brons.

Hanna Frostdahl (friidrott)

  • D 4x800 m, FM-brons.

Suzette Finne (friidrott)

  • D 4x800 m, FM-brons.

Karin Storbacka (friidrott)

  • D 4x800 m, FM-brons.

Tobias Forsman (armbrytning)

  • H70 kg (höger + vänster), FM-brons.

Niklas Fagerudd (armbrytning)

  • H21 +90 kg (vänster), FM-brons.
  • H 95 kg (höger) novis, FM-brons.

Peter Juselius (tempocykling)

  • H-60, FM-brons.

Alf Barkar (orientering)

  • Veteran FM, FM-brons.

Andreas Sandbacka (armbrytning)

  • H -75kg (höger + vänster), FM-brons.

Rune Muukkonen (armbrytning)

  • H80 kg (höger + vänster) novis, FM-brons.