Kunta palkitsi menestyneitä urheilijoita

Pedersören kulttuuri- ja liikuntalautakunta huomioi vuosittain SM-tasolla menestyneitä urheilijoita. Vuonna 2019 menestyneitä palkittiin Sundbyn nuorisotalossa 24.1.2020 klo 19.

Anne Söderlund (kädenvääntö)

  • N +75 kg (vasen), MM-kulta.
  • N +90 kg (oikea), EM-pronssi.
  • N +75 kg (vasen), PM-pronssi.
  • N +65kg (oikea + vasen), SM-kulta.

Rolf Högnäs (painonheitto)

  • M60, MM-hopea.

Nathalie Blomqvist (yleisurheilu)

  • N19 1 500 m, PM-kulta.
  • N19 800 m, PM-hopea.
  • N19 maasto, PM-pronssi.
  • N19 maasto, SM-kulta.
  • N19 800 m, SM-kulta.
  • N19 1 500 m, SM-kulta
  • N19 3 000 m SM-kulta
  • N19 1 500 m (halli), SM-kulta.
  • N19 800 m, SM-kulta.
  • Naiset 800 m, SM-hopea.
  • Naiset 1 500 m, SM-pronssi.
  • Naiset 3 000 m (halli), SM-pronssi.
  • Naiset 1 500 m (halli), SM-pronssi.
  • Naiset 4x800 m, SM-pronssi.

Christoffer Envall (yleisurheilu)

  • Miehet 400 m (halli), SM-kulta.
  • Miehet 400 m (halli), SM-pronssi.

Magnus Östman (kädenvääntö)

  • M 21 90 kg (oikea + vasen), SM-kulta.

Alexandra Asplund (kädenvääntö)

  • N21 (oikea + vasen), SM-kulta.

Ellen Willfors (kädenvääntö)

  • N65kg (oikea + vasen), noviisi, SM-kulta.

Emma Thodin (uinti)

  • SM-kulta.

Ida Kuoppala (jääkiekko)

  • SM-sarja, naiset, SM-kulta.

Johanna Skog (hiihto)

  • N35 10 km (vapaa), SM-kulta.

Peter Johansson (pyöräsuunnistus)

  • M50 keskimatka, SM-kulta.
  • M50 pitkä matka, SM-pronssi.

Joel Hagnäs (kädenvääntö)

  • M 95 kg (vasen) noviisi, SM-kulta.
  • M 95 kg (oikea), SM-hopea.

Petra Thodin (uinti)

  • N50–54 100 m vu, SM-kulta.
  • N50–54 100 m perhosuinti, SM-kulta.
  • N50–54 50m vu, SM-kulta.
  • N50–54 100m vu, SM-kulta.
  • N50–54 50m vu, SM-hopea.
  • N50–54 100 m vu, SM-pronssi.
  • 4x50 vu, mix 240–279 v, SM-pronssi.

Mats Söderman (bodybuilding)

  • FM –70 kg, SM-kulta.

Richard Nylund (voimanosto)

  • M23 –93kg, SM-hopea.

Safin Emran (sulkapallo)

  • Alle 17 v, SM-hopea.

Rasmus Huhtamäki (ampumahiihto)

  • M14 sprintti, SM-hopea.
  • M14 joukkolähtö, SM-pronssi
  • M15 viesti, SM-pronssi.

(ampumasuunnistus)

  • M14 sprintti, SM-hopea.
  • M14 joukkolähtö, SM-hopea.

(pyöräsuunnistus)

  • M15 sprintti, SM-pronssi.

Robin Kronqvist (yleisurheilu)

  • M19 1 500 m, SM-hopea.

Ida Wiklund (kädenvääntö)

  • N –65kg (oikea + vasen), SM-hopea.

Lina Sundqvist (kädenvääntö)

  • N21 (oikea + vasen), SM-hopea.

Emil Kock (kädenvääntö)

  • M 95 kg (vasen) noviisi, SM-hopea.

Anton Strömbäck (jalkapallo)

  • B-jun., SM-hopea.

Marjo Ena (hiihto)

  • Veteraanien SM, SM-hopea.

Ole Sundkvist (painonheitto)

  • M70 (halli), SM-hopea.
  • M70 SM-pronssi.

Åke Tarvos (kävely)

  • Veteraanien SM, 3 000 m, SM-hopea.

Mika Forsen (kädenvääntö)

  • M80 kg (oikea + vasen) grandmaster, SM-hopea.

Juris Bernans (kädenvääntö)

  • M 80 kg (vasen) noviisi, SM-hopea. 

Anki Molander (agility)

  • Halli-SM, SM-hopea.

Hanna Ray (hiihto)

  • N20 10 km (p), SM-pronssi.
  • N20 20 km (v), SM-pronssi.
  • N20 viesti 3x3,3 km, SM-pronssi.

Elin Björk (hiihto)

  • N20 viesti 3x3,3 km, SM-pronssi.

Sonja Katajamäki (hiihto)

  • N20 viesti 3x3,3 km, SM-pronssi.

Kevin Sandell (maastojuoksu)

  • M22, SM-pronssi.

Jonas Solvin (yleisurheilu)

  • M22 kula, (halli), SM-pronssi.
  • M22 diskus (halli), SM-pronssi.

Hanna Frostdahl (yleisurheilu)

  • N 4 x 800 m, SM-pronssi.

Suzette Finne (yleisurheilu)

  • N 4 x 800 m, SM-pronssi.

Karin Storbacka (yleisurheilu)

  • N 4 x 800 m, SM-pronssi.

Tobias Forsman (kädenvääntö)

  • M70 kg (oikea + vasen), SM-pronssi.

Niklas Fagerudd (kädenvääntö)

  • M21 +90 kg (vasen), SM-pronssi.
  • M95 kg (oikea) noviisi, SM-pronssi.

Peter Juselius (tempopyöräily)

  • M60, SM-pronssi.

Alf Barkar (suunnistus)

  • Veteraanien SM, SM-pronssi.

Andreas Sandbacka (kädenvääntö)

  • M -75kg (oikea + vasen), SM-pronssi.

Rune Muukkonen (kädenvääntö)

  • M80 kg (oikea + vasen) noviisi, SM-pronssi.